שיעור זה הינו מקוון, מתבצע בעזרת מצגת מלווה ומורה למוזיקה (קבועה של הכיתה) המתווכת ומנחה את השיעור ומיועד לכיתה א'.
להורדת המצגת לחצו כאן [את קבצי השמע אני משמיעה ישירות מהמחשב או יוטיוב ולא דרך קישורים במצגת]
מטרות (עיקריות):
1. הכרת כלי נגינה ממשפחת כלי נשיפה מעץ והבחנה ביניהם (חליל צד, אבוב)
2. שילוב תנועה במפגש כאמצעי לביטוי השינויים במוזיקה וגם כאמצעי לשמירה על מיקוד וקשב
3. התוודעות ליצירה מוזיקלית ממיטב המוזיקה הקלסית המערבית
4. הבחנה במבנה ובנקודות המנוחה בשיר 'יש לי ציפור קטנה בלב'
לקראת השיעור:
1. אעבור על הרצף מההתחלה עד הסוף בליווי המצגת ואבדוק שכל דבר במקומו (קישור, תמונה, שאלה, שיח, שיתוף וכד')
2. אוודא שאני שולטת במיומנויות הנדרשות ב'זום' לצורך העברת המפגש עם מינימום תקלות (שיתוף מסך, שיתוף סאונד וכד')
3. לזכור שתכנון זה נפלא, אבל בסופו של דבר חשוב לשמור על גמישות במהלך המפגש על פי הדינמיקה שנוצרת תוך כדי
מהלך השיעור:
פתיח
להיכנס 10 דק' לפני כולם
קבלת התלמידים (שלום ל... נעים לראות גם את...) ואפשר גם להזמין להצטרף במחווה (למשל לנופף לשלום) *כ-5 דק'
לפתוח את השיעור ולהסביר מה נעשה היום וזה הזמן לעדכן אם צריך להביא משהו [שקופית 2]
נוכחות (בהתאם לנוהל בביה"ס בו אתם מלמדים)
**אם יש לכם פתיח קבוע בשגרה - יהיה נפלא לפתוח איתו את השיעור
גוף
התלמידים ישתפו אילו כלי נגינה הם מכירים ונשייך את הכלים השונים למשפחות הכלים
[שקופית 3] התלמידים יתבוננו בתמונת החליל צד וישתפו בהתרשמות שלהם (מה אתם רואים?)
נאזין לצליל ונזמין להצטרף בפנטומימה *לאחר שיתוף התלמידים בהתרשמות מהכלי - נסכם ונוסיף
[שקופית 4] התלמידים יתבוננו בתמונת האבוב וישתפו בהתרשמות שלהם (מה אתם רואים?), נאזין לצליל ונזמין להצטרף בפנטומימה *לאחר שיתוף התלמידים בהתרשמות מהכלי - נסכם ונוסיף
[שקופית 5] חידון מוזיקלי התלמידים יזהו את הכלים ויראו בפנטומימה כל כלי בתורו תוך כדי האזנה
[שקופית 6] נאזין ל'בוקר' מתוך 'פר גינט' מאת המלחין הנורבגי א. גריג ונצטרף בתנועה על פי המוזיקה תוך התייחסות לדו שיח בין החליל לאבוב ולהצטברות אנרגיה במהלך יצירה זו
התלמידים ישתפו בהתרשמות שלהם מהמוזיקה - מה שמענו? אילו שינויים היו במוזיקה? איך המוזיקה מתארת את הבוקר? *טיפ - לא להציף בשאלות, אלא לבחור במה להתמקד
נסכם ונוסיף מידע אודות המלחין, היצירה
נאזין שוב ליצירה והפעם בעמידה ונצטרף עם מטפחת / ציפית / מגבת קטנה / מפית
[שקופית 7] נתבונן בתמונת אומנות שצייר קלוד מונה ונזמין את התלמידים לשתף מה הם רואים ולאחר מכן נזמין אותם לשתף בבוקר שלהם
נכין 'ציפור' עם האצבעות ונניח אותה על איברים שונים בגוף
התלמידים יניעו את ה'ציפור' הדמיונית תוך כדי שנזמזם את הבית הראשון בשיר 'יש לי ציפור קטנה בלב' ונזמין אותם בנקודות המנוחה להניח את הציפור בכל פעם על איבר אחר בגוף
שקופית 8] נאזין יחד לשיר, כאשר בבית הראשון נבחין בנקודות המנוחה ונפעל כפי שעשינו בהכנה; במוטיב "יש לי בלב ציפור קטנה עם שתי גומות.." נניח את הידיים על הלב; בפזמון החוזר נזמין את התלמידים לנוע במרחב
נתייחס למילות השיר ונזמין את התלמידים לשתף איך הם מרגישים
סיום
[שקופית 9] נסכם את השיעור (ניתן להזמין את תלמידי הכיתה לשתף מה היה משמעותי עבורם)
[שקופית 10] נציע רעיונות נוספים מה ניתן לעשות בעקבות השיעור
[שקופית 11] נוסיף קישורים ליצירה המוזיקלית, לתמונת האומנות ולשיר
זו התכנית לשיעור של כ- 30 דק', התכנית ארוכה בכוונה ומפורטת במטרה שיהיה מאיפה לקצר ולהימנע ממצב שבו מסיימים מוקדם מהצפוי ו... פתאום אין רעיון מה לעשות.
שימו לב לשקופית 10 - היא חשובה ביותר והיא יכולה לשמש פתיח לשיעור הבא לאחר יצירת מצגת שיתופית. יותר מאשמח לשיתוף שלכם בהתנסויות השונות בלמידה מרחוק, הכלים הדיגיטליים בהם אתם נעזרים
שלכם, מאיה
Comments